تبلیغات
گردان محبین - در مسیر خاطرات شهادت حاتم آزادبخت ( جانشین گردان عاشورا)
 
گردان محبین
سلام خدا برشهیدان ،سلام خدا بر مجاهدان راه حق ، سلام خدا برآن کسانیکه آن حماسه وشور را آفریدند.
درباره وبلاگ


گردان محبین یکی از گردان های تی 57 حضرت ابوالفضل بود.که درطی 8 سال دفاع مقدس همواره از گردان های خط شکن بود.
گردان محبین اولین گردان رزمی شهر کوهدشت است که در سالهای اول جنگ تحمیلی تشکیل شد . این گردان در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه حضور داشت و با توجه به وضعیت عملیات خسارت سنگینی را متحمل شد . گردان محبین در ادامه تقریباً در بیشتر عملیاتها حضور داشت از اولین فرماندهان آن می توان به برادر مهندس رضامند ، برادر حاج مرادعلی محمدی ، شهید والامقام علیمردان آزادبخت، شهید والامقام فیروز سرتیپ نیا ، شهید والامقام حمیدرضا ابراهیمی ،شهید والامقام مروت طرهانی و شهید والامقام علی محمد کوشکی اشاره کرد .و درادامه جانباز سرافرازحاج سیروس لرستانی و برادر حمید آزادی فرماندهی این گردان را بعهده داشتند .
این گردان در عملیات کربلای چهار به فرماندهی شهید والامقام علیمردان آزادبخت چنان عمل کرد که موجب حیرت فرماندهان لشکر شده و باور نداشتند که گردان حتی علاوه بر مناطق مشخص شده ، مناطق دیگری را نیز فتح کرده است .

گردان محبین در عملیات کربلای پنج نیز با رشادت فرماندهی چون شهید والامقام علیمردان آزادبخت ، شهید والامقام علی محمد کوشکی ، شهید والامقام مروت طرهانی با وجود تحمل تلفات سنگین برگی از تاریخ جنگ تحمیلی را در شلمچه به یادگار گذاشت .

از افتخارات این گردان حضور دیگر هم استانی هایمان در این گردان بود که به درجه رفیع شهادت نائل گشته اند که نمونه آن می توان به شهید والامقام جلال ابراهیمی ( از شهر دورود) و شهید والامقام حشمت الله قلی ( از شهر الیگودرز ) اشاره کرد .

گردان محبین علاوه بر مناطق جنوب در مناطق غرب نیز چنان درخشید که همواره از فاتحان شناخته شده بود . در عملیات والفجر ۹ با تصرف ارتفاعات مهم و استراتژیک منطقه شرق و شمال شرق شهر سلیمانیه ، عملیات حاج عمران آزاد ساری حلبچه و.... برگی دیگر در تاریخ عملیاتهای انجام شده در جنگ تحمیلی آفرید .

گردان محبین در سالهای ۶۶ و ۶۷ با حضور در مناطق عملیاتی غرب بطور ثابت ، توانست با شرکت در عملیاتهای همچون نصر ۴ ( آزاد سازی شهر ماؤوت) ، بیت المقدس ۲ و آزاد سازی ارتفاعات مهم و استراتژیک گرده رش ، قمیش، گوجار و …. توانست بعنوان یک گردان عملیاتی جایگاه خود را در جنگ تحمیلی نشان دهد .

در میان رزمندگان غیور شهر کوهدشت رزمنده ای وجود ندارد که روزها ، ماهها و سالهایی را در این گردان خدمت نکرده باشد . تقریباً اکثر شهدای کوهدشت در این گردان حضور داشته و این گردان افتخار آن را دارد که رزمندگانی که نمونه آنان در تاریخ اسلام بی نظیر بوده را داشته است ، شهدایی همچون شهید والامقام مجتبی آدینه وند ، شهید والامقام دکتر محمد علیم عباسی ، شهید والامقام دکتر اسماعیل هادیان ، شهید والامقام حمید رضا محمدی،شهید والامقام پرویز یرویز پور، و همه شهدای والامقام شهرمان لحظاتی از عمر شریفشان را در این گردان حضور داشته اند .

در خشکسالی مردانگی وخزان صداقت ، یاد بزرگمردان صادقی بخیر که اگر آنان را به چشم خویش ندیده بودیم ، راستی ، درستی و فداکاری را افسانه می پنداشتیم .

مدیر وبلاگ : م . ق
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
تاچه میزان مطالب وبلاگ را در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت مؤثر می دانید؟
ذکر روزهای هفته آیه قرآن تصادفی
روزشمار غدیر

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


 شهادت حاتم آزادبخت از زبان حاج یونس قبادی


صحنه را خالی نکنید و به مبارزه علیه دشمنان اسلام ادامه دهید اکنون که اسلام در خطر می باشد و بارها امام عزیزمان متذکر شده است و در خطر بودن اسلام را اعلام داشته بدینوسیله برادران از باند بازی و گروه گرایی اعتنا ورزید. چون خدا می داند بسیار خطرناک است و در مقابل این گونه کارها اعلام خطر می نمایم و خون هزاران شهید جوان مانند علی اکبرها در میدان جنگ ریخته شده به هدر ندهید.

فرازی از وصیت نامه سردار شهید حاتم آزادبخت


منبع: http://shhaatam.blogfa.com/

وبلاگ اختصاص شهید والامقام حاتم آزادبخت


پس از تشکیل گردان عاشورا شهید حاتم آزاد بخت بعنوان معاون گردان معرفی گردیدند و با توجه به اینکه سن ایشان از همه نیروهای گردان بیشتر بود و تجربه های فراوانی هم در جنگ و جبهه داشت همگی بعنوان پدر گردان عاشورا می دانستند و در واقع نقش پدری خود را در بین نیروها بخوبی ایفا می کردند .

عملیات بیت المقدس ۴ در منطقه عمومی بانه شروع شد و گردانها یکی پس از دیگری وارد عمل می شدند تا اینکه در شب سوم نوبت گردان عاشورا شد که یک گروهانش را جهت پدافند ارتفاعات تصرف شده الاغلو به عهده بگیرد .

 شهید حمید ابراهیمی همراه یک گروهان این ماموریت را انجام داد. شب دوم می بایست گروهان بعدی توسط شهید حاتم آزاد بخت با گروهان اولی که با شهید حمید ابراهیمی در خط بودند جابجایی صورت گیرد

قبل از اذان صبح به نیروها بیدار باش زده شد و ضمن وضو گرفتن و اقامه نماز صبح با چندین دستگاه لندکروز به قصد جابجایی باگروهان قبلی گردان عاشورا عازم منطقه شدند جاده اکثرا در دید و تیررس مستقیم نیروهای عراقی بود لذا می بایست نیروها در چند کیلومتری خط مقدم پیاده شوند و از منطقه ای که به وسعت ۲ کیلومتر زمین همواری داشت عبور نمایند تا به دامنه ارتفاع قمیش و الاغلو برسند و سپس از ارتفاع بالا رفته و جابجایی صورت گیرد پس از پیاده شدن نیروها از ماشینها و انجام ستون کشی پیاده ،عراق متوجه تحرک ستون در منطقه شده و با آتش تهیه سنگینی نیروها را عملا زمین گیر کرده بود و چند خمپاره هم در بین ستون اصابت کرده و تعدادی از نیروهای گردان از جمله حاتم آزاد بخت و عباس بسه پور جزء شهدا بودند و زخمی ها توسط امدادگران به عقبه یگان انتقال داده شده بودند ولی با توجه به وضعیت منطقه  و روشنایی هوا و دید مستقیم نیروهای عراقی انتقال شهدا به عقب امکان پذیر نبوده و این دو شهید والامقام در منطقه شهادت خود همچنان مانده بودند.

 جهت انتقال آنها با فرماندهی لشگر تماس گرفتم که فرمودند با توجه به دید مستقیم عراق و خطرات زیادی که وجود دارد امکان انتقال در روز امکان پذیر نیست و خودم حضورا به مقر فرماندهی لشگر مراجعه نمودم و گفتم در صورت فشار نیروهای عراقی و احتمالا عقب نشینی نیروهای خودی این دو شهید بجا می مانند باید حتما آنها را بیاوریم. علاوه بر آن ، نیروها در خط ، تماس گرفته اند که مهمات نداریم.

یک دستگاه پی ام پی که بعنوان مخابرات سیار بود در محوطه قرارگاه بود گفتم این پی ام پی را به من بدهید تا ضمن انتقال مقداری مهمات ، جنازه شهدا را هم سریعا به عقب منتقل کنیم که فرماندهی لشگر پذیرفتند و ما براه افتادیم مقداری از راه را عراقی ها دید نداشتند و انتهای جاده که به خط منتهی می شد را دید مستقیم داشتند  . زمانی که به دید نیروهای عراقی رسیدیم به خدمه پی ام پی گفتم که در زیر دید و تیر مستقیم عراقیها هستیم با سرعت تمام باید این منطقه را عبور کنیم که این کار را انجام داد.

 منطقه بر اثر بارندگی خیس و گل زیادی داشت از دور ، سرم را از داخل پی ام پی بیرون آوردم و به قصد پیدا کردن شهدا منطقه را زیر نظر گرفتم که متوجه جنازه ای شدم سرتا پا بادگیر آبی رنگی بر تن داشت سریعا از پی ام پی پیاده شدم به سمت این شهید رفتم که متوجه شدم شهید عباس بسه پور است که از نیروهای بسیجی گردان بود.

 عراقی ها شروع به شلیک خمپاره کرده بودند به خدمه گفتم چند صدمتر آن طرف تر مهمات ها را خالی کن تا من منطقه را بگردم لحظاتی طول نکشید که در ۵۰ متر جلوتر جنازه شهید حاتم آزاد بخت را نیز پیدا کردم تا پی ام پی رفته بود مهمات ها را خالی کند من هر دو شهید را به یک نقطه آوردم از دور داشتم منطقه را نظاره می کردم که یک نفر دیگر را دیدم که شهید شده بود ولی برایم ناشناخته بود لذا مجبور شدم در داخل جیب او مدرکی پیدا کنم که متوجه شدم اینهم بسیجی شهیدی بود که از مشهد مقدس در شبهای گذشته شهید و جنازه مقدسش بجا مانده بود تا برگشت پی ام پی دو نفری به هر صورتی که بود جنازه این سه شهید گرانقدر را به بالای پی ام پی انتقال دادیم در حالی که خمپاره دشمن و گلوله های مستقیم ضد هوایی و ……تمام منطقه را زیر آتش گرفته بودند اما به لطف خدا توانستیم جنازه این سه شهید گرانقدر را به معراج شهدا انتقال دهیم


از سمت راست 1- شهید والامقام حاتم آزادبخت(جانشین گردان عاشورا )  2- ؟

3- شهید والامقام علی محمد کوشکی(جانشین گردان محبین )نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 5 تیر 1396 12:26 ب.ظ
Hey there, You have done an excellent job. I'll definitely digg it
and in my opinion suggest to my friends. I am sure they will be benefited from
this site.
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 08:33 ب.ظ
It is the best time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I have read this post and if I could I want to
suggest you few interesting things or tips. Maybe you could
write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:42 ب.ظ
Just want to say your article is as astonishing. The clearness on your submit is just
great and that i can suppose you are knowledgeable on this subject.

Fine together with your permission allow me
to seize your RSS feed to stay up to date with coming near near post.
Thanks one million and please keep up the gratifying work.
چهارشنبه 4 دی 1392 02:22 ق.ظ
ای شهید
آن کس که تو را شناخت جان را چه کند
فرزند و عیال و خانمان را چه کند..
دیوانه کنی هر دو جهانش ببخشی
دیوانه تو هر دو جهان را چه کند..

با ذکر صلوات بر روح پاک شهید دلاور حاتم آزاد بخت.

حاج مرتضی عزیز سلام خسته نباشی عجرت با سید شهدا.
شنبه 30 آذر 1392 07:18 ب.ظ
سلام آقا مرتضی کاش تصوریر پیکر مطهر آن سردار شهید را نمیگذاشتید. روحش شاد
م . ق

عکس شهدا را میبینیم انشاالله عکس آنها عمل نکنیم
شنبه 30 آذر 1392 12:05 ب.ظ
شهدای عزیز مطمئن باشید که هرگز پرچم سرخ "یاحسین" و پرچم سبز "یامهدی" را بر زمین نخواهیم گذاشت و انتقامتان را از آمریکای جنایتکار و اسراییل خونخوار خواهیم گرفت...
روح همه ی شهدای جنگ تحمیلی شاد و راهشان پر رهرو...
جمعه 29 آذر 1392 05:18 ب.ظ
درود بر روح بزرگ سرداران شهید حاتم آزادبخت و علیمحمد کوشکی و همچنین آرزوی سلامتی برای حاج یونس قبادی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جنگ دفاع مقدس
امکانات جانبی

سردار شهید اسدمراد بالنگ

 
 
بالای صفحه