تبلیغات
گردان محبین - حركتی كه می‌تواند و باید استمرار یابد
 
گردان محبین
سلام خدا برشهیدان ،سلام خدا بر مجاهدان راه حق ، سلام خدا برآن کسانیکه آن حماسه وشور را آفریدند.
درباره وبلاگ


گردان محبین یکی از گردان های تی 57 حضرت ابوالفضل بود.که درطی 8 سال دفاع مقدس همواره از گردان های خط شکن بود.
گردان محبین اولین گردان رزمی شهر کوهدشت است که در سالهای اول جنگ تحمیلی تشکیل شد . این گردان در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه حضور داشت و با توجه به وضعیت عملیات خسارت سنگینی را متحمل شد . گردان محبین در ادامه تقریباً در بیشتر عملیاتها حضور داشت از اولین فرماندهان آن می توان به برادر مهندس رضامند ، برادر حاج مرادعلی محمدی ، شهید والامقام علیمردان آزادبخت، شهید والامقام فیروز سرتیپ نیا ، شهید والامقام حمیدرضا ابراهیمی ،شهید والامقام مروت طرهانی و شهید والامقام علی محمد کوشکی اشاره کرد .و درادامه جانباز سرافرازحاج سیروس لرستانی و برادر حمید آزادی فرماندهی این گردان را بعهده داشتند .
این گردان در عملیات کربلای چهار به فرماندهی شهید والامقام علیمردان آزادبخت چنان عمل کرد که موجب حیرت فرماندهان لشکر شده و باور نداشتند که گردان حتی علاوه بر مناطق مشخص شده ، مناطق دیگری را نیز فتح کرده است .

گردان محبین در عملیات کربلای پنج نیز با رشادت فرماندهی چون شهید والامقام علیمردان آزادبخت ، شهید والامقام علی محمد کوشکی ، شهید والامقام مروت طرهانی با وجود تحمل تلفات سنگین برگی از تاریخ جنگ تحمیلی را در شلمچه به یادگار گذاشت .

از افتخارات این گردان حضور دیگر هم استانی هایمان در این گردان بود که به درجه رفیع شهادت نائل گشته اند که نمونه آن می توان به شهید والامقام جلال ابراهیمی ( از شهر دورود) و شهید والامقام حشمت الله قلی ( از شهر الیگودرز ) اشاره کرد .

گردان محبین علاوه بر مناطق جنوب در مناطق غرب نیز چنان درخشید که همواره از فاتحان شناخته شده بود . در عملیات والفجر ۹ با تصرف ارتفاعات مهم و استراتژیک منطقه شرق و شمال شرق شهر سلیمانیه ، عملیات حاج عمران آزاد ساری حلبچه و.... برگی دیگر در تاریخ عملیاتهای انجام شده در جنگ تحمیلی آفرید .

گردان محبین در سالهای ۶۶ و ۶۷ با حضور در مناطق عملیاتی غرب بطور ثابت ، توانست با شرکت در عملیاتهای همچون نصر ۴ ( آزاد سازی شهر ماؤوت) ، بیت المقدس ۲ و آزاد سازی ارتفاعات مهم و استراتژیک گرده رش ، قمیش، گوجار و …. توانست بعنوان یک گردان عملیاتی جایگاه خود را در جنگ تحمیلی نشان دهد .

در میان رزمندگان غیور شهر کوهدشت رزمنده ای وجود ندارد که روزها ، ماهها و سالهایی را در این گردان خدمت نکرده باشد . تقریباً اکثر شهدای کوهدشت در این گردان حضور داشته و این گردان افتخار آن را دارد که رزمندگانی که نمونه آنان در تاریخ اسلام بی نظیر بوده را داشته است ، شهدایی همچون شهید والامقام مجتبی آدینه وند ، شهید والامقام دکتر محمد علیم عباسی ، شهید والامقام دکتر اسماعیل هادیان ، شهید والامقام حمید رضا محمدی،شهید والامقام پرویز یرویز پور، و همه شهدای والامقام شهرمان لحظاتی از عمر شریفشان را در این گردان حضور داشته اند .

در خشکسالی مردانگی وخزان صداقت ، یاد بزرگمردان صادقی بخیر که اگر آنان را به چشم خویش ندیده بودیم ، راستی ، درستی و فداکاری را افسانه می پنداشتیم .

مدیر وبلاگ : م . ق
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
تاچه میزان مطالب وبلاگ را در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت مؤثر می دانید؟
ذکر روزهای هفته آیه قرآن تصادفی
روزشمار غدیر

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وبحرکتی که می تواند وباید استمرار یابد

دکتر کورش هادیان

منبع :http://nabonik.blogfa.com/

ادامه مطلب

مدتی است جمعی از دوستان از نسل‌های چندگانه‌ی انقلاب زیر عنوان شهدا و منتظران، به ثبت و نشر تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، برگرفته از خاطرت و مشاهدات و شنیده‌های خویش پرداخته‌اند.

نگارنده در ادامه تلاش می‌كند به‌اختصار برخی ویژگی‌ها و ابعاد این حركت بسیار ارزش‌مند را  برشمرد.

یك) در طول تاریخ، مناطق محروم و كوچك‌تر اغلب زیر سایه‌ی مناطق مهم‌تر و بزرگ‌تر، به‌چشم نیامده‌اند و تاریخ آن‌ها ثبت نشده یا چندان مورد توجه نبوده است. این حركت كه بر محور ثبت و ضبط تاریخ وقایع كوهدشت در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شكل گرفته از این حیث دارای ارزش محتوایی و تاریخی بالایی است.

دو) این حركت، دوره‌ی زمانی بسیار مهم و سرنوشت‌ساز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را پوشش می‌دهد و از این جهت نیز اهمیت فراوان می‌یابد.

سه) این مطالب اغلب به‌وسیله‌ی كسانی نوشته و عرضه شده كه خود شاهد عینی رویدادها بوده‌ و آن‌چه را به‌چشم خویش دیده‌اند، بر صفحه‌ی تاریخ ثبت كرده‌اند. در مباحث تاریخی به كسی كه در زمان وقوع یك رویداد حضور داشته «شاهد» و به كسی كه رویداد را در تاریخ ثبت می‌كند «گواه» گفته می‌شود. گاه ممكن است شاهد و گواه یك نفر باشد. یعنی كسی كه نظاره‌گر وقوع یك رویداد بوده خود به ثبت و ضبط آن نیز پرداخته است. در این حالت، این روایت تاریخی ارزشی دوچندان خواهد یافت. اغلب مطالبی كه در دو ستون شهدا و منتظران منتشر شده از این دست است و به‌همین خاطر ارزش تاریخی فراوانی دارد. برای نمونه می‌توان به مواردی اشاره كرد، از جمله:

خاطرات جناب حاج‌حكمت امانی از برخی وقایع پیش از انقلاب اسلامی در كوهدشت؛

خاطرات جناب حاج‌علی‌محمد سوری از نقش رزمندگان كوهدشت در عملیات بیت‌المقدس،

خاطرات جناب بهزاد باقری از وقایع روزهای انقلاب اسلامی؛

خاطرات برخی دوستان آزاده از دوران اسارت؛

و نمونه‌های فراوان دیگر.

چهار) در لابلای انتشار این مطالب در سایت ممكن است كسانی شناسایی و معرفی شوند كه اطلاعات تاریخی مفید و ناگفته‌ یا توانایی ویژه‌ای در زمینه‌ای خاص داشته باشند. به این ترتیب یكی دیگر از ابعاد این حركت، معرفی استعدادها و منابعی است كه پیش از این عرصه و زمینه‌ی مناسبی برای شناسایی و شكوفایی آن‌ها فراهم نبوده است.

پنج) با انتشار مطالب و استمرار تبادل نظر درباره‌ی آن، ابعاد گوناگون‌ و سرنخ‌های تازه‌ای از موضوع روشن خواهد شد.

شش) این حركت می‌تواند به ترمیم گسست و فاصله‌‌ی بین‌ نسل‌های چندگانه‌ و آشنایی بیش از پیش فرزندان دیروز و امروز انقلاب اسلامی كمك كند.

هفت) خوشبختانه این حركت دچار حواشی زیان‌بار و آسیب‌های بازدارنده از جمله موضع‌گیری‌های غیرمنطقی جناحی و بگومگوهای شخصی و مانند آن نشده است. امید كه این ویژگی‌ مثبت هم‌چنان حفظ و تقویت شود. بی‌گمان میراث گران‌بهای شهیدان و ایثارگران، به‌عنوان یك سرمایه‌ی ملی و دینی، بسیار والاتر از آن است كه به تصرف و مصادره‌ی خواست‌ها و گرایش‌های محدود سیاسی و شخصی و محلی درآید و همه‌ی مشتاقان و علاقه‌مندان، از هر جناح و گرایش و منطقه و شهر و روستا می‌توانند در چارچوب اصل «منطق در گفتگو» در این راه روشن و این تلاش مقدس، سهیم باشند.

هشت) توجه به ادبیات محلی و گسترش استفاده از گویش‌های لری و لكی موجب زنده نگاه داشتن این سرمایه‌ها و ذخیره‌های فرهنگی و اجتماعی می‌شود. نمونه‌ی شعری كه جناب دكتر یحیی قبادی در سالروز سوم خرداد در شرح عملیات بیت‌المقدس به لكی گفته بودند، نمونه‌ی جالب و ارزش‌مندی است كه قطعاً استمرار و تكمیل آن  یك ضرورت‌ انكارناپذیر است. تأكید بر این نكته از این حیث اهمیت دارد كه نشان می‌دهد در دوره‌ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بین ویژگی‌های قومی و اجتماعی مناطق مختلف كشور و آرمان‌ها و اهداف انقلاب و ارزش‌های دفاع مقدس تعارضی وجود نداشته و اهالی هر استان و منطقه با حفظ زبان و گویش و ویژگی‌های قومی و فرهنگی و اجتماعی خویش، همزمان در صحنه‌ی دفاع از انقلاب و كشور حضور یافته‌اند. ضمناً بر این تصوّر نادرست كه گویا بهتر است همه به لهجه‌ی تهرانی صحبت كنند، خط بطلان می‌كشد و زمینه‌ی آشنایی بیش از پیش فرزندان و نسل جوان را با زبان و گویش اجدادی خویش فراهم می‌كند.

نُه) شایسته است همراه با انتشار تصاویر شهیدان عزیز در سایت، دست‌كم تاریخ تولد، زادگاه، تاریخ دقیق شهادت، نام عملیات و اطلاعات و توضیحات مختصر و ابتدایی درباره‌ی هر یك از شهیدان درج شود. این امر سبب می‌شود تا برای نمونه در پایان یك‌سال، امكان جمع‌بندی و نتیجه‌گیری برخی نكات كمی و كیفی درباره‌ی شهیدان عزیز فراهم شود.

ده) دوستان و همراهان دو ستون شهدا و منتظران هرگاه همت كنند و این تلاش مبارك را با حفظ ویژگی‌های مثبت كنونی و همراه با تلاش برای ارتقای سطح كیفی آن، استمرار بخشند، ذخیره‌ای ارزش‌مند و كم‌نظیر از ناگفته‌های تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در منطقه‌ی كوهدشت فراهم خواهد آمد. از این پشتوانه می‌توان در تولید كتاب، مقاله، فیلم و مانند آن استفاده كرد و در تشریح نقش بارز جوانان و ایثارگران و مردم كوهدشت در انقلاب و دفاع مقدس و معرفی استعدادهای جوان این منطقه بهره گرفت.

یك پیشنهاد

دبیران محترم و پرتلاش بخش‌های شهدا و منتظران می‌توانند به‌صورت نوبه‌ای، موضوعات و محورهایی را در قالب فراخوان به علاقه‌مندان و مخاطبان اعلام كنند. برای نمونه این محورها می‌تواند در دستور كار قرار گیرد:

خاطراتی از نخستین اعزام

خاطراتی از زمان پذیرش قطعنامه‌ی 598

خاطراتی از نخستین حضور در عملیات

خاطراتی از واكنش خانواده‌ها و اطرافیان به‌حضور افراد در جبهه

خاطراتی از مشاهده‌ی شهادت همرزمان

بمباران‌های كوهدشت

و ...

امید كه این تلاش مبارك دوام و استمرار یابد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:07 ق.ظ
Hey there! Quick question that's completely off topic. Do you know how to
make your site mobile friendly? My blog looks weird
when browsing from my iphone. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue.
If you have any suggestions, please share. With thanks!
جمعه 6 مرداد 1396 07:27 ب.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team
of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!
پنجشنبه 31 فروردین 1396 10:00 ق.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i
could also create comment due to this brilliant paragraph.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جنگ دفاع مقدس
امکانات جانبی

سردار شهید اسدمراد بالنگ

 
 
بالای صفحه