تبلیغات
گردان محبین - به بهانه ورود آزادگان سرافراز
 
گردان محبین
سلام خدا برشهیدان ،سلام خدا بر مجاهدان راه حق ، سلام خدا برآن کسانیکه آن حماسه وشور را آفریدند.
درباره وبلاگ


گردان محبین یکی از گردان های تی 57 حضرت ابوالفضل بود.که درطی 8 سال دفاع مقدس همواره از گردان های خط شکن بود.
گردان محبین اولین گردان رزمی شهر کوهدشت است که در سالهای اول جنگ تحمیلی تشکیل شد . این گردان در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه حضور داشت و با توجه به وضعیت عملیات خسارت سنگینی را متحمل شد . گردان محبین در ادامه تقریباً در بیشتر عملیاتها حضور داشت از اولین فرماندهان آن می توان به برادر مهندس رضامند ، برادر حاج مرادعلی محمدی ، شهید والامقام علیمردان آزادبخت، شهید والامقام فیروز سرتیپ نیا ، شهید والامقام حمیدرضا ابراهیمی ،شهید والامقام مروت طرهانی و شهید والامقام علی محمد کوشکی اشاره کرد .و درادامه جانباز سرافرازحاج سیروس لرستانی و برادر حمید آزادی فرماندهی این گردان را بعهده داشتند .
این گردان در عملیات کربلای چهار به فرماندهی شهید والامقام علیمردان آزادبخت چنان عمل کرد که موجب حیرت فرماندهان لشکر شده و باور نداشتند که گردان حتی علاوه بر مناطق مشخص شده ، مناطق دیگری را نیز فتح کرده است .

گردان محبین در عملیات کربلای پنج نیز با رشادت فرماندهی چون شهید والامقام علیمردان آزادبخت ، شهید والامقام علی محمد کوشکی ، شهید والامقام مروت طرهانی با وجود تحمل تلفات سنگین برگی از تاریخ جنگ تحمیلی را در شلمچه به یادگار گذاشت .

از افتخارات این گردان حضور دیگر هم استانی هایمان در این گردان بود که به درجه رفیع شهادت نائل گشته اند که نمونه آن می توان به شهید والامقام جلال ابراهیمی ( از شهر دورود) و شهید والامقام حشمت الله قلی ( از شهر الیگودرز ) اشاره کرد .

گردان محبین علاوه بر مناطق جنوب در مناطق غرب نیز چنان درخشید که همواره از فاتحان شناخته شده بود . در عملیات والفجر ۹ با تصرف ارتفاعات مهم و استراتژیک منطقه شرق و شمال شرق شهر سلیمانیه ، عملیات حاج عمران آزاد ساری حلبچه و.... برگی دیگر در تاریخ عملیاتهای انجام شده در جنگ تحمیلی آفرید .

گردان محبین در سالهای ۶۶ و ۶۷ با حضور در مناطق عملیاتی غرب بطور ثابت ، توانست با شرکت در عملیاتهای همچون نصر ۴ ( آزاد سازی شهر ماؤوت) ، بیت المقدس ۲ و آزاد سازی ارتفاعات مهم و استراتژیک گرده رش ، قمیش، گوجار و …. توانست بعنوان یک گردان عملیاتی جایگاه خود را در جنگ تحمیلی نشان دهد .

در میان رزمندگان غیور شهر کوهدشت رزمنده ای وجود ندارد که روزها ، ماهها و سالهایی را در این گردان خدمت نکرده باشد . تقریباً اکثر شهدای کوهدشت در این گردان حضور داشته و این گردان افتخار آن را دارد که رزمندگانی که نمونه آنان در تاریخ اسلام بی نظیر بوده را داشته است ، شهدایی همچون شهید والامقام مجتبی آدینه وند ، شهید والامقام دکتر محمد علیم عباسی ، شهید والامقام دکتر اسماعیل هادیان ، شهید والامقام حمید رضا محمدی،شهید والامقام پرویز یرویز پور، و همه شهدای والامقام شهرمان لحظاتی از عمر شریفشان را در این گردان حضور داشته اند .

در خشکسالی مردانگی وخزان صداقت ، یاد بزرگمردان صادقی بخیر که اگر آنان را به چشم خویش ندیده بودیم ، راستی ، درستی و فداکاری را افسانه می پنداشتیم .

مدیر وبلاگ : م . ق
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
تاچه میزان مطالب وبلاگ را در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت مؤثر می دانید؟
ذکر روزهای هفته آیه قرآن تصادفی
روزشمار غدیر

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وببِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

 

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ

وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

احزاب/ ۲۳

http://www.mirmalas.com/wp-content/uploads/2014/08/IMG-20140817-WA0002.jpg

آزاده سرافراز حاج نجف عبدی پور


منبع : دبیر سرویس منتظران " میرملاس نیوز "


ادامه مطلب

اندک اندک جمع مستان میرسند                          اندک اندک می پرستان میرسند
زورخانه جنگ کارساز نبود،اندیشه راهش را پیدا کرد،خواسته های ناپیدا پیدا نشدند،کژی ها جا ماند ،راه ازدور دیده شد،راستی قد برافراشت،تنها پناه بچشم آمد ، پناهنده ها بر او پناه بردند،گره باز ،راه هموار، رستگاری آغاز شد.
آری اوج شور ازرش های انقلابی ایران بود .شانزده سال بیش نداشتم ،آزاد سازی مناطق مرزی ،روستای و شهری از دست دشمن بعثی عراقی اغاز شده بود، بتازگی مهمترین باهمیت ترین شهر ایران در جنوب آزاد شده بود.من نیز دوره متوسطه تحصیلی ام بپایان رسانده بودم . همزمان بصورت فعال وشبانه روزی در پایگاه مقاومت شهرمان بنام شهید بهشتی فعالیت داشتم ، در دوره های آموزشی ابتدای شرکت می کردم،از نزدیک تمامی وقایع خوب ، بد، پیروزی و نا کامی های جنگ را تعقیب مى کردم ، شور شعف نوجوانی ام با این وقایع همراهی می کرد ، بتازگی خرمشهر آزاد، خوشحالی و غرور از پیروزی دلیرانه رزمندگان آدمی را به پرواز در می آورد ، مصمم شدم به جبهه بروم موضوع را باپدرم در میان گذاشتم ، نپذیرفتند ، باور داشتند که به سن قانونی برای جنگیدن و دفاع از کشور نرسیده ام ، بودنم در جنگ دست و پا گیر و باری را بار نخواهد کرد، اما شور جنگ و حضور دوستان در جبهه ونام نویسی همکلاسی ها برای عملیات در مناطق جنگی قرارم را بیقرار کرده بود ، بسان خیلی از رزمندگان هم سن وسالم خواسته پدر نادیده گرفته شد ،با شور خاص در میان دوستان بازمزمه بلند ؛سوی دیار عاشقان به کربلا میرویم ؛روانه منطقه عملیاتی جنوب شدیم .در تاریخ ١٣۶١/۴/٢۶بعد از گذشت یک ماه در جبهه در مرحله دوم عملیات موسوم به رمضان در منطقه عملیاتی پاسگاه مرزی زید در نزدیکی دریاچه ماهی واقع درشرق بصره به اسارت نیروهای رزمی عراق درآمدم .
تمامی نیروهای عمل کننده در آن عملیات بر این باور بودند که دشمن بسان عملیات های فتح والمبین ، طریق القدس ، بیت المقدس این بار نیز توان ایستادگی در مقابل رزمندگان نخواهد داشت . اما همانگونه که در کتاب خاطرات بسیاری از آزادگان امده است سبب اصلی اسیری شان عدم اقدام نیروهای جناحین به اصطلاح چپ و راست و یا ناتوانیشان در شکستن خط مقدم دشمن بوده است . گویا در عملیات رمضان عدم اقدام بموقع یکی از تیپ های جناحین و گرفتاری در عملیات به اصطلاح ( گاز انبری ) دشمن، دلیل اصلی محاصره نیروهای عمل کننده و شکست عملیات رمضان واسیری ما بود،
سرانجام در بعداز ظهر مورخ ١٣۶١/۴/٢۶ به همراه حداقل هزار نفر از رزمندگان که در طول منطقه عملیاتی اسیر شده بودند به پشت جبهه دشمن انتقال داده شدیم .از همان آغازین روزهای اسارت باوجود نداشتن تجربه کافی ولی از مشاهدات جبهه خودی وملاحظه وضعیت ارتش عراق در حین انتقال به پادگان بصره و وجود ترافیک تجهزات لجستیکی ارتش عراق در اتوبان منتهی به بغداد وگستردگی منطقه عملیات جنگی تداوم جنگ را برای حداقل دو سال دیکر قطعی می دانستم.
با این وجود ما باور داشتیم که رزمندگان بزودی زود در عملیات های بعدی سرزمین های دشمن را درخواهند نوردید وبدست توانای شان آزاد خواهیم شد. واقعیت آن بود که ما اسیر بودیم وبصورت طبیعی هر اسیری ویا زندانی آزادی برایش از نون شب با اهمیت تر است ، روزی در انتظار آزاد شدن بدست رزمندگان ، و روزگاری در تصور شکست سریع دشمن ، یک وقت هم درجستجوی کسب خبر نتیجه مذاکرات بین المللی صلح و حتی دلخوش به خواب بعضی از اسیران ، در این خصوص تا جایی پیش می رفتیم که بعضی احادیث و روایات جعلی که وقوع این جنگ وآزادی اسری را در صدر اسلام پیش بینی کرده بود نقل می کردند. در این بیم وامید و پذیرش سختی تمام عیار مصیبت های اسارت ، یواشکی یک،دو،سه،چهار،پنج،شش،هفت،هشت سال برای من طی شد، بودند کسانیکه که ده سال اسیری را تجربه میکردند . بهنکام تحویل سال نو دست بدعا بر می داشتیم که انشاالله سال آینده در کشور خود در کنار خانواده هایمان باشیم ،اما هر سال دریغ از پارسال، درچند سال پایانی اسارت آرزوی آزادی در حین تحویل سال با اندکی تامل و در گوشی بهم یاد آور می شدیم .
سرانجام در سال ١٣۶٧باپادرمیانی جامعه بین المللی از سوی سازمان ملل قطعنامه معروف ۵٩٨ پایان جنگ بین ایران وعراق صادر شد.موجی از شادی اسری را فرا گرفت حتی سربازان عراقی وفرمانده عراقی اردوگاه بشادی و پایکوبی در وسط اردوگاه پرداختند ، و فرمانده عراقی اردوگاه در حین سرشماری صبحگاهی روزانه پایان جنگ راتبریک و آزادی قریب الوقوع اسری را نوید داد.
اما برخلاف تصورات که بزودی اسیران آزاد خواهند شد، انگار موضوعات اختلافی دو کشور در زمان صلح بیشتر از دوران جنگ بود. مذاکرات دوره ای نمایندگان سیاسی آنان هربار بدون نتیجه پایان میگرفت،این وضعیت بیشترین فشار روحی روانی بر اسری وارد می نمود ،چرا که بصورت طبیعی هر جنگی که پایا ن داده میشود اولویت پس از صلح رهایی اسرای طرفین درگیر آن جنگ است، اما در مذاکرات ژنو نه تنها اولویتی در بین نبود بلکه اصولا پیرامون تمامی موضوعات اختلافی تفاهم وتوافقی بدست نمی آمد،افزون بر ان اپوزوسیون مسلح مستقر در عراق (منافقین) از آب گل الود ماهی گرفته از فشار روحی روانی بر اسری آگاهی داشته و هرچند گاهی به اردوگاه اسری سرک میکشیدند وخواهان پیوستن اسری به آن سازمان مفلوک بودند،تاجاییکه اندکی از اسری به امید خروج از چهار دیواری زندان و امید به فرار به آنها پیوستند ،گویا در مواردی فرارکرده بودند، اما بیشترشان در زمان آزادی اسری به همراه دیگر اسیران به وطن باز گشتند

قطعا دلیل اصلی ماندگاری و مقاومت اسیران در دوران طولانی اسارت،برخورداری از معنویت، عشق به وطن غیرت ملی مذهبی و آرمان های انقلاب و امام راحل بود،موضوعی که نمایندگان جهانی صلیب سرخ بارها به ان اذعان نمودند.
اسری از اهداف وارزش های انقلابی کوتا نمی آمدند ، بر عهد خود با پیر جماران تا آخر ماندند، بر نگهبانی ونگهداری از آموزه های انقلابی واشاعه آن با توانی بیشتر و بیشتر اصرار داشتند،و تنها دلیل فشار بی امان دشمن این پایبندی آرمانی بود والا عراقی هادر اندازه ی حداقلی رعایت مقررات بین المللی مربوط به اسرای جنگی پایبند بودند.
برای نمونه در عملیات جزیره مجنون بسال ١٣۶٣ که در این عملیات عراق بمب شیمیایی بکار برده بود و تعداد زیادی از رزمندگان به اسارت در آمده بودند، همزمان ما را به اردوگاه همجوار انتقال دادند پس از گذر از تونلی که سربازان عراقی کابل دردست در درب ورودی اردوگاه تشکیل داده بودند ، بر اثر اصابت کابل به چشم دو نفر از اسری متاسفانه چشمشان تخلیه شد، فرمانده عراقی از ما خواست که به حضرت امام توهین کنیم اما بر عکس همه یکصدا فریاد بر اوردند ؛الموت الصدام ؛(مرگ بر صدام)وقتی فرمانده عراقی این عکس العمل را دید دستور داد تا تک تک بچه ها را فلک کنند،بعد از کلی اذیت و آزار این باراین فرمانده تحکم کرد که به امام توهین کنیم ،بازبلندتراز گذشته الموت الصدام سر دادیم، ازشدت عصبانی این جمله عربی کفتند والله العظیم انتم ما بشرٌ بلْ حَشرٌ.
داستان حقیقی و تحلیلی است واقعی از چند قطعه آغازین این یاداشت : راستی قد برافراشت ، تنها پناه دیده شد، پناهندگان بر او پناه بردند، راستی ما غفلت کرده بودیم پناه واقعی مان در لابلای شور و هیجان ارزش های انقلابی مان یواشکی فرا مى خواندیم ،بمانند یوسف پیامبر آزادی خود را از زندانبان می طلبیدیم ،تنها چشم انتظار کارزار رزمندکان ،پیروزی آنان ویاشکست دشمن و صلح دو کشور بودیم ،.
ما اوج دوستی، زیبای، غنای اخلاقی راتنها در قالب هنجارها وارزشهای انقلابی برای خود تعریف میکردیم . روابط و رفتار اجتماعی اخلاقی را الزاما در چهارجوب ارزشهای آرمانگرایی وانقلابی بر همدیگر تحمیل کرده بودیم ما ناخواسته همه تعالی های انسانی در قد وقواره ی ارزشهای آرمانی کاهش داده بودیم برای مدت طولانی به ان بسنده کرده بودیم .
تا اینکه در مقطعی بیکباره بمانند پاره شدن بند تسبیح و پراکنده شدن دانه های آن ، ریسمان تجمع ما حول اطلاق ارزشهای اخلاقی اسلامی در محدوده کوچک وامید به آزادی بدست توان ناتوان آدمیان نازک ، پاره و از هم کسیخته شد.
دیگر حول محور انسانی برای رهایی گرد نمی امدیم ، دگر با نگاه آرمانی به راز نیاز با معبود نمی پرداختیم ،عروج وتعالی انسانی را لزوما در ارزشهای تحکم امیز نمىدیدیم ، معنویت را در اختیاری بودن آن یافتیم چیزی نگذشت که یاری یار احساس میشد ، نمی از نمناکی قطره های از دریای رحمتش مزمزه شد ریسمانی نو و محکم تنیده شد ، دنیای کوچک ما آسمان بود، آزادی بسیار کوچک شده بود ،خواب بود اما عمیق بود، فریاد خشن جلاد برآمد که بیدار شوید چرا معطل می کنید ، صلیب سرخ جهانی آمده باید بروید همین الان ! براستی.
مرا در منزل جانان چه امن عیش چون هردم جرس فریاد بر میدارد که بر بندید محملها
این چنین بود که صدای آسمانی ناظری برآمد اندک اندک جمع مستان میرسند

 

 

IMG_۲۰۱۴۰۸۱۷_۰۰۱۳۳۹

              اولین دیدار با پدر

 

IMG-20140816-WA0028

            سمت چپ نفر اول نجف شهبازی  دوم میرزاقلی طرهانی

 

IMG_۲۰۱۴۰۸۱۷_۰۰۱۲۰۷


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 1 شهریور 1393 02:56 ق.ظ
باتشکر از انتقاد پذیریتان .اگر قبول کنیم تمام حرف های شما درست است ؛ولی بایدقبول کنید مرحوم امیر رویین تن فداکاریهای زیادی برای امام (ره)وانقلاب داشته،شما به احترام آن شاد روان که به شهادت همه یکی از فداکارترین اسرای جنگی بوده ؛شما یکی از این دو خاطره را دریک پست می گذاشتیدکه بعضی ها را در 3بار در مسیر خاطرات گذاشته اید .با اینکه ایشان از همین گردان درجبهه حضور داشته ؛از گردان دیگری که نبوده .خانواده ایشان با اکثر آزادگانی که با هم بودند بارها خواهش کرده ولو یک جمله از آن یار سفر کرده بنویسند ولی دریغ ...حال که این عزیز به رسم جوانمردی وفداکاری اقدام به نگارش زیباودلنشین به اذعان اکثر بزرگان کرده نباید شما هم از این دو قسمت حداقل یکی را چاپ می کردید ؟قبول کنید اخویتان درست قضاوت نکرده ،شاید دوکتاب از یک نویسنده مثلا در مورد قیامت باشد شاید من یکی را بپسندم شما آن یکی را ،دیگر آنچنان با آب وتاب یکی را خرد کردن درست نیست .من دوست داشتم خود حاج آقا هادی جواب میدادندتا سوءتفاهم برطرف شودگرچه بنده خدا اورا الگوی نوجوانی والان خود دانسته ونسبت به خانواده شما ابراز ارادت کرده ؛ ولی افسوس !شما به خود شادروان رویین تن جفا کردید چون اسم گردان محبین را انتخاب کردید وگرنه بازدید کننده آنچنانی ندارید.ولی خدا وکیلی جناح بازی را از ایثاگران دور کنید چون اجر شان زیر سوال میرود
م . ق

باتشکر ازشماو رویه اصولیتان
اولا خانواده روئین تن هم از اقوام ما هستند کسی منکر ارزش و فداکاریهای این عزیز نشده وعدم درج این مطلب به این خاطر بود که از برادر باقری دو پست منتشر کرده بودم و ازدیگر عزیزان آزاده هم می بایست مطالبی منتشرنمایم وهیچ دلیل دیگر نداشته است . خانواده بنده درهمان ایام بازگشت این عزیزان آنهایی که در کوهدشت حضور داشتند را به منزل دعوت کرده و یکی از مدعوین هم شادروان روئین تن بودند.
درهرصورت این وبلاگ متعلق به همه نیروهای دلاور گردان محبین می باشدوآمادگی انتشار همه تصاویر وخاطرات این عزیزان را دارد و در حقیقت اگر با ما در این زمینه همکاری صورت گیرد بر ما منت می گذارید و باعث افتخار ما می شود والبته ارزش این وبلاگ هم با توجه به نام و مطالب آن خواهد بود .
در مورد اخوی بنده نیازی نمی بینم که از طرف ایشان صحبتی کرده باشم ویا بخواهم پاسخی بدهم . اما به همین مقدار بسنده می کنم ما چند سالی است در زمینه گرد آوری خاطرات وتصاویر شهدا ،آزادگان و رزمندگان شهرمان فعالیت میکنیم ویک مؤسسه هم داریم . خدای بزرگ ناظر براعمال ماست و او می داند در این مسیر فقط وفقط ارزش مداری و ولایت پذیری برای ما معیار است .
برای اینکه روح شادروان امیر هم ناظربر کار ماست و او خود می داند هیچگونه غرض ورزی در کار نبوده اما این مطلب راهم با منت فراوان در وبلاگ قرار میدهیم باشد که خدای بزرگ ازاعمالمان راضی باشند .
یا علی
جمعه 31 مرداد 1393 01:55 ب.ظ
باتشکر از شما آزاده عزیزنجف شهبازی
سلام مخصوص خدمت حاج مرتضی قبادی گله گی که داشتم چرا با وجود خاطرات یکی از آزادگان که بازدید کننده اش ازمرز 4250نفر در پست گذشته وبقول همه، سایت را منفجر کرده ویا خاطره دیگرش از مرز2400نفر گذشت ولی هیچ باز تابی در وبلاگ شما نداشته چگونه است الان هردو خاطره باهم در سرویس منتظران است ولی شما برای جناب آقای عبدی پور تبلیغ می کنید ؟آیا اینجا هم از هفت خوان پوسیده ولجن جناحی باید بگذرد ؟اخویتان در کامنتی برای این عزیز آزاده که از 12سالگی به اسارت درآمده نوشته شنیدن کی بود مانند دیدن باید خود را در آن حالت ببینیم وقضاوت کنیم ،بعد همان کامنت را در زیر خاطرات شهبازی می نویسد ومی گوید به به چه چه میکند این قلم است ،ایشان واقعا معمم است ؟مگر قصد امتیاز دهی دارد واین حق را ندارد یکی را بالا ببرد وآن یکی را پایین بکشد .قضاوت با مردم که کی دلنوشته بدل مردم بیشتر نشسته همین بس که شهرکوهدشت بمباران شد را 4350نفر بازدید کننده یعنی اقبال عمومی به نوشته اش .حال شما آقا مرتضی همزمان خاطرات سه آزاده در میرملاس هست که شما خاطره نابش از اسارت که به رسم جوانمردی ومروت از مرحوم رویین تن نوشته که چه بوده چه کرده ؟شما حتی یک کلمه نمی بی نی از خودش نوشته باشد .پس لطفا به برادر نازنین وتهران نشینت بگو جناحی برخورد نکند اینجا بحث شهدا وآزادگان است .ومتاسفانه این عزیز که از سن 12سالگی به اسارت درآمده مورد بدترین بی مهری ها از جانب جناح خود گردید وباز هم متاسفم که فامیل شماست
م . ق

جناب برادر رضا ق
از اینکه بر ما منت گذاشته و به وبلاگ گردان محبین تشریف آورده اید سپاسگزارم و همچنان منتظر تشریف فرمایی مجدد شما هستم . ان شاءالله با توضیحات ذیل بتوانم آنچه را که حتما دغدغه شما است برطرف نمایم و قضاوت را به مردم شریف شهرمان می سپاریم .
1-در مورد خاطرات دوست وبرادر بزرگوارم جناب افشین باقری در ماه گذشته دو پست اختصاصی از خاطرات ایشان در وبلاگ گردان محبین منتشر و جنابعالی می توانید با مراجعه به وبلاگ آن را زیارت فرمایید .
2- ما باید این موضوع را بدانیم که یکی از معضلات و بدبختی های کوهدشت همین است که میزان ومعیار هرکاری را جناح و طیف سیاسی می دانیم . وقت آن آمده دیگر این برداشتهای اشتباه را کنار بگذاریم و با دید دیگری عملکرد همدیگر را نقد کنیم . به نظر شما گرایش فکری وسیاسی آقای عبدی پور به کدام سو است ؟ که ما مثلا بخواهیم ایشان را تبلیغ کنیم مگر دو پستی را که از خاطرات آقای باقری در وبلاگ قرار دادیم برای او تبلیغ کرده ایم.یا اینکه مطلب آزاده گرانقدر جناب موحدی را در وبلاگ قرار داده ایم برای ایشان تبلیغی انجام داده ایم و یا برادر آزاده شمس الله زاده هم همچنین !
3- برای اطلاع شما برادر عزیز سال گذشته بمناسبت بازگشت آزادگان عزیز تلاش زیادی صورت گرفت تا شاید آزادگان عزیز شهرمان که ساکن تهران هستند را متقاعد نمایم خاطره ای یا مصاحبه با ایشان صورت گیرد اما متأسفانه پاسخی دریافت نکردم .
4- بنده افتخار می کنم بعنوان یکی از کسانی که در مسیر ترویج فرهنگ پرافتخار ایثار وشهادت به زعم خود، تلاش می کنم همواره معیاری جز مسیر ارزشمند ولایتمداری و ارزش گرایی را ملاک قرا ندهم .
5- همچنان از شما برادر محترم مجددا تشکر می کنم که به صراحت نظر خود را بیان کرده و ما را مورد لطف خود قرار داده اید .
یاعلی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جنگ دفاع مقدس
امکانات جانبی

سردار شهید اسدمراد بالنگ

 
 
بالای صفحه