تبلیغات
گردان محبین - عبور سلامت از تونل وحشت با امیر
 
گردان محبین
سلام خدا برشهیدان ،سلام خدا بر مجاهدان راه حق ، سلام خدا برآن کسانیکه آن حماسه وشور را آفریدند.
درباره وبلاگ


گردان محبین یکی از گردان های تی 57 حضرت ابوالفضل بود.که درطی 8 سال دفاع مقدس همواره از گردان های خط شکن بود.
گردان محبین اولین گردان رزمی شهر کوهدشت است که در سالهای اول جنگ تحمیلی تشکیل شد . این گردان در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه حضور داشت و با توجه به وضعیت عملیات خسارت سنگینی را متحمل شد . گردان محبین در ادامه تقریباً در بیشتر عملیاتها حضور داشت از اولین فرماندهان آن می توان به برادر مهندس رضامند ، برادر حاج مرادعلی محمدی ، شهید والامقام علیمردان آزادبخت، شهید والامقام فیروز سرتیپ نیا ، شهید والامقام حمیدرضا ابراهیمی ،شهید والامقام مروت طرهانی و شهید والامقام علی محمد کوشکی اشاره کرد .و درادامه جانباز سرافرازحاج سیروس لرستانی و برادر حمید آزادی فرماندهی این گردان را بعهده داشتند .
این گردان در عملیات کربلای چهار به فرماندهی شهید والامقام علیمردان آزادبخت چنان عمل کرد که موجب حیرت فرماندهان لشکر شده و باور نداشتند که گردان حتی علاوه بر مناطق مشخص شده ، مناطق دیگری را نیز فتح کرده است .

گردان محبین در عملیات کربلای پنج نیز با رشادت فرماندهی چون شهید والامقام علیمردان آزادبخت ، شهید والامقام علی محمد کوشکی ، شهید والامقام مروت طرهانی با وجود تحمل تلفات سنگین برگی از تاریخ جنگ تحمیلی را در شلمچه به یادگار گذاشت .

از افتخارات این گردان حضور دیگر هم استانی هایمان در این گردان بود که به درجه رفیع شهادت نائل گشته اند که نمونه آن می توان به شهید والامقام جلال ابراهیمی ( از شهر دورود) و شهید والامقام حشمت الله قلی ( از شهر الیگودرز ) اشاره کرد .

گردان محبین علاوه بر مناطق جنوب در مناطق غرب نیز چنان درخشید که همواره از فاتحان شناخته شده بود . در عملیات والفجر ۹ با تصرف ارتفاعات مهم و استراتژیک منطقه شرق و شمال شرق شهر سلیمانیه ، عملیات حاج عمران آزاد ساری حلبچه و.... برگی دیگر در تاریخ عملیاتهای انجام شده در جنگ تحمیلی آفرید .

گردان محبین در سالهای ۶۶ و ۶۷ با حضور در مناطق عملیاتی غرب بطور ثابت ، توانست با شرکت در عملیاتهای همچون نصر ۴ ( آزاد سازی شهر ماؤوت) ، بیت المقدس ۲ و آزاد سازی ارتفاعات مهم و استراتژیک گرده رش ، قمیش، گوجار و …. توانست بعنوان یک گردان عملیاتی جایگاه خود را در جنگ تحمیلی نشان دهد .

در میان رزمندگان غیور شهر کوهدشت رزمنده ای وجود ندارد که روزها ، ماهها و سالهایی را در این گردان خدمت نکرده باشد . تقریباً اکثر شهدای کوهدشت در این گردان حضور داشته و این گردان افتخار آن را دارد که رزمندگانی که نمونه آنان در تاریخ اسلام بی نظیر بوده را داشته است ، شهدایی همچون شهید والامقام مجتبی آدینه وند ، شهید والامقام دکتر محمد علیم عباسی ، شهید والامقام دکتر اسماعیل هادیان ، شهید والامقام حمید رضا محمدی،شهید والامقام پرویز یرویز پور، و همه شهدای والامقام شهرمان لحظاتی از عمر شریفشان را در این گردان حضور داشته اند .

در خشکسالی مردانگی وخزان صداقت ، یاد بزرگمردان صادقی بخیر که اگر آنان را به چشم خویش ندیده بودیم ، راستی ، درستی و فداکاری را افسانه می پنداشتیم .

مدیر وبلاگ : م . ق
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
تاچه میزان مطالب وبلاگ را در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت مؤثر می دانید؟
ذکر روزهای هفته آیه قرآن تصادفی
روزشمار غدیر

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


عبور سلامت از تونل وحشت
 با امیر


http://www.mirmalas.com/wp-content/uploads/2014/08/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D9%86.jpg

خاطرات برادرآزاده افشین باقری
از آزاده سرافراز شادروان امیر روئین تن


منبع : سرویس منتظران " میرملاس نیوز "

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

 

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

احزاب/ ۲۳

 از میان مؤمنان مردانى ‏اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آنها در [همین] انتظارند و [هرگز عقیده خود را] تبدیل نکردند

 

وضعیت تکان دهنده ی اسیران ایرانی به همین ختم نمی شد .

در حیاط استخبارات قبل از ورود به همان سوله راهرویی به اندازه۳۰متر در ۳متر بود .

موقع ورود و یا خروج از سوله قبل از آن حدود۴۰نفر سرباز بعثی بی رحم ومتبحر در شکنجه که واقعا بتمام معنی قسی القلب بودند وهر کدام باکابل ؛دسته کلنگ ،یا همان گرز خودمان و نبشی بدست منتظراسرا بودن مثلا یک گروه ازدژخیمان باسلاح سرد بصورت زیگزاگ دردوطرف سالن می ایستادندودر واقع دو دیوار انسانی تشکیل میدادند که هر اسیر باید از بین این دو دیوار انسانی مخوف عبور می کرد.

اگر اسیری هنگام عبور ازسمت راست کتک نمی خورد از طرف چپ رو حتما مورد ضرب الشتم قرار میگرفت وتا آخر این تونل انسانی بیشتراز سی شلاق نوش جان می کردی.یک بار که میخواستیم برای بازجویی به حیاط برویم امیر گفت بیا پشت سر من ، اون عزیز می خواست من کمتر شلاق بخورم چون خیلی کوچک وضعیف بودم .

یکدفعه یک نبشی به یکی از مجروحان که لنگ لنگان جلوتر از ما بود خوردوبروی زمین افتاد. چند تا ازآن جلادان هم دوره اش کردند واین شلاقها بود که بر تن آن برادرزخمی عزیز فرود می آمد .یهو دیدم امیر خودشو انداخت رومجروحه تا او کتک نخورد.

 عراقی ها هم با دیدن این صحنه برای زدن امیربه او حمله کردند بقیه هم فرار کردیم توی حیاط .واقعا دل وجرات می خواست چنین فداکاری واز خود گذشتگی.امیر داد می زد یا الله یاالله یا حسین  یا مهدی ادرکنی ،وسیل کتکها و شلاق ها بود که بر بدنش می خورد.یکی از عراقی ها دیوانه وار نعره می کشید :ماکو حسین ؛ماکو مهدی ،ماکو الله !انا الله ودیوانه وارکتک میزدیعنی حسین نیست ،مهدی نیست ،خدا نیست من خدا هستم.

بعد از شکنجه صورت وبدن امیر همچون زغال سیاه وکبود شده بود.

 امیر اوج فداکاری ، گذشت وایثار را از خود نشان دادوبعثی ها از این همه عظمت ، صبر وپایداری در این شرایط مرگ آورمات ومبهوت بودند.البته اسرا از فداکاری ورشادت امیرخوشحال بودند واز او بعنوان یک قهرمان ملی که جان آن برادر مجروحش رو نجات داد تشکر می کردند.

باری برنامه منظم شکنجه ها هرروز ادامه داشت وامیر گرسنه وتشنه با صبر ومقاومت بسیاراهانت وحقارت را تحمل میکرد وضرب وشتم را به جان میخرید.من نمیدانم از چه واژه ای استفاده کنم ووضعیت اسفبار اسرای کشورمان رادر اردوگاههای سراسر کفر وظلم عراق بیان کنم که حق مطلب را ادا کرده باشم.

 آیا در این دوره کسی حاضر است بجای هم وطنش کتک بخورد وزیرپوتین های کثیف خون خواروجلاد له ولورده شودوخود را داوطلب مشت ولگد گرگهای درنده کند. بد ترین حالت زمانی بود که با نبشی آهنی که به اندازه های یک سانتی آن را تعمدا شکل داده بودند ووقتی بر بدن انسان وارد میشد تکه ای از گوشت بدن را با خود می کند.

یک روزما را به محوطه بردند وگفتند خمسه خمسه یعنی پنج نفر پنج نفر بنشینیدوشروع کردند به ثبت نام اسرا :اسم ،نام پدر از چه لشگر وتیپ وگردانی هستی .نکته جالب توجه این بودکه تعدادی عکس در دست افسران اطلاعاتی بود وآنها عکسها را با اسرا مقایسه می کردند .بعدها متوجه شدم که آن عکسها متعلق به فرماندهان جنگ بود که منافقین برای بعثی ها فرستاده بودند.اطلاعات دقیقی از نفرات، مهمات ؛منطقه ای که ایران قراره عملیات انجام بده و… خلاصه بازجویی شروع شد که بیشتر از اسرا (عِده وعُده) یعنی تعداد نفرات ومهمات را می خواستندکه اسرا اصلا اسرار نظامی رو لونمی دادند .


+«+ê+»+à +º+¦+º+¦+¬


2014-08-06 (8)


2014-08-06 (14)


2014-08-06 (10)نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 16 شهریور 1393 02:29 ب.ظ
بسمتعالی
مسعول محترم وبلاگ وزین وارزشمندگردان محبین، جناب آقای حاج مرتضی قبادی
و
جناب آقای حاج افشین باقری وجناب آقای حاج بهزاد باقری
باسلام و عرض ادب
خدمت شما عزیزان که بزرگواری کردید و واقعا برادری خود را به آن مرحوم ثابت کردید من واقعا از شما سپاس گذارم واز خداوند یکتا برای شما عمر با عذت و سلامتی را خواستارم.
م . ق

این کارها حداقل خدمتی است که نسبت به این عزیزان صورت می گیرد
سه شنبه 11 شهریور 1393 10:26 ق.ظ
بنام خدا
مسئول محترم وبلاگ وزین وارزشمند گردان محبین،جناب آقای حاج مرتضی قبادی
سلام علیکم

از اینکه خا طره ام را که مربوط به دوران سخت و مشقت بار اسارت در زندان های بعثیون بود،منعکس و درج نمودید بسیار ممنون وسپاسگزارم .از خداوند منان برای جنابعالی که دوستدار وحامی نشر فرهنگ ایثارگری در جامعه هستید آرزوی موفقیت وسربلندی هر چه بیشتر شما را دارم.
ارادتمند شما افشین باقری
م . ق

جناب باقری آزاده سرافراز
از حضورتان سپاسگزارم
یکشنبه 2 شهریور 1393 09:36 ق.ظ
سلام خدا وملایک ومقربین درگاهش بر آزادگان که جوانی وسلامت خود را در زندانهای دشمن گذراندند ؛دورد بر سردار بی ادعای حاج امیر رویین تن ذکر خیرش را از خیلی از رزمندگان گردان وپدرم شنیده بودم امیدوارم امام حسین (ع)شفیع روز محشرش باشد .وسلام برآزاده عزیز افشین باقری .
ودورد فراوان بر آقای قبادی که در خدمت ایثارگران سالهای خون وباروت است اجر شما با امام شهدا لطفا اگر مطالبی از جاوید الاثر قادری دارید ویا عکسی هم از ایشان بگذارید .خواهش میکنم اگر کسی حتی سه هم در این گردان محبین عزیز بوده چه شهید ویا رزمنده ویا الان زنده است اگر شده عکسی ویا یک جمله ازشان بگذارید
شنبه 1 شهریور 1393 07:27 ب.ظ
سلام ودورد خدا بر روح جوان ودلاور رزمنده حاج امیر روئین تن خدا شما را با امام شهدا محشور کند. وبا تشکر از دل نوشته زیبا ودلنشینتان برادر باقری امیدوارم ادامه داشته باشد ما نسل سومی ها منتظر خاطرات ارزشمندتان هستیم .
وبا سپاس فراوان از حاج مرتضی قلادی عزیز که همیشه در خط مقدم اشاعه فرهنگ ایثار وشهدات هستی و دورد بر اخوان فرهیخته ات .
رسم جوان مردی را بجا آوردی حاج مرتضی عزیز من بعنوان یکی از اقوام دور امیر دستتان را می بوسم یاعلی چون حق آن مرحوم هم بودی در این محفل معنوی یادی از رشات هایش شود
م . ق

این کارها کمترین وظیفه ما در قبال زحمات و مشقتهای آزادگان عزیزدر دوران اسارت است .
ان شاءالله مورد قبول درگاه خداوند بزرگ باشد .
یا علی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جنگ دفاع مقدس
امکانات جانبی

سردار شهید اسدمراد بالنگ

 
 
بالای صفحه