تبلیغات
گردان محبین - زلال مثل شهید، غریب مثل مجتبی !
 
گردان محبین
سلام خدا برشهیدان ،سلام خدا بر مجاهدان راه حق ، سلام خدا برآن کسانیکه آن حماسه وشور را آفریدند.
درباره وبلاگ


گردان محبین یکی از گردان های تی 57 حضرت ابوالفضل بود.که درطی 8 سال دفاع مقدس همواره از گردان های خط شکن بود.
گردان محبین اولین گردان رزمی شهر کوهدشت است که در سالهای اول جنگ تحمیلی تشکیل شد . این گردان در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه حضور داشت و با توجه به وضعیت عملیات خسارت سنگینی را متحمل شد . گردان محبین در ادامه تقریباً در بیشتر عملیاتها حضور داشت از اولین فرماندهان آن می توان به برادر مهندس رضامند ، برادر حاج مرادعلی محمدی ، شهید والامقام علیمردان آزادبخت، شهید والامقام فیروز سرتیپ نیا ، شهید والامقام حمیدرضا ابراهیمی ،شهید والامقام مروت طرهانی و شهید والامقام علی محمد کوشکی اشاره کرد .و درادامه جانباز سرافرازحاج سیروس لرستانی و برادر حمید آزادی فرماندهی این گردان را بعهده داشتند .
این گردان در عملیات کربلای چهار به فرماندهی شهید والامقام علیمردان آزادبخت چنان عمل کرد که موجب حیرت فرماندهان لشکر شده و باور نداشتند که گردان حتی علاوه بر مناطق مشخص شده ، مناطق دیگری را نیز فتح کرده است .

گردان محبین در عملیات کربلای پنج نیز با رشادت فرماندهی چون شهید والامقام علیمردان آزادبخت ، شهید والامقام علی محمد کوشکی ، شهید والامقام مروت طرهانی با وجود تحمل تلفات سنگین برگی از تاریخ جنگ تحمیلی را در شلمچه به یادگار گذاشت .

از افتخارات این گردان حضور دیگر هم استانی هایمان در این گردان بود که به درجه رفیع شهادت نائل گشته اند که نمونه آن می توان به شهید والامقام جلال ابراهیمی ( از شهر دورود) و شهید والامقام حشمت الله قلی ( از شهر الیگودرز ) اشاره کرد .

گردان محبین علاوه بر مناطق جنوب در مناطق غرب نیز چنان درخشید که همواره از فاتحان شناخته شده بود . در عملیات والفجر ۹ با تصرف ارتفاعات مهم و استراتژیک منطقه شرق و شمال شرق شهر سلیمانیه ، عملیات حاج عمران آزاد ساری حلبچه و.... برگی دیگر در تاریخ عملیاتهای انجام شده در جنگ تحمیلی آفرید .

گردان محبین در سالهای ۶۶ و ۶۷ با حضور در مناطق عملیاتی غرب بطور ثابت ، توانست با شرکت در عملیاتهای همچون نصر ۴ ( آزاد سازی شهر ماؤوت) ، بیت المقدس ۲ و آزاد سازی ارتفاعات مهم و استراتژیک گرده رش ، قمیش، گوجار و …. توانست بعنوان یک گردان عملیاتی جایگاه خود را در جنگ تحمیلی نشان دهد .

در میان رزمندگان غیور شهر کوهدشت رزمنده ای وجود ندارد که روزها ، ماهها و سالهایی را در این گردان خدمت نکرده باشد . تقریباً اکثر شهدای کوهدشت در این گردان حضور داشته و این گردان افتخار آن را دارد که رزمندگانی که نمونه آنان در تاریخ اسلام بی نظیر بوده را داشته است ، شهدایی همچون شهید والامقام مجتبی آدینه وند ، شهید والامقام دکتر محمد علیم عباسی ، شهید والامقام دکتر اسماعیل هادیان ، شهید والامقام حمید رضا محمدی،شهید والامقام پرویز یرویز پور، و همه شهدای والامقام شهرمان لحظاتی از عمر شریفشان را در این گردان حضور داشته اند .

در خشکسالی مردانگی وخزان صداقت ، یاد بزرگمردان صادقی بخیر که اگر آنان را به چشم خویش ندیده بودیم ، راستی ، درستی و فداکاری را افسانه می پنداشتیم .

مدیر وبلاگ : م . ق
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
تاچه میزان مطالب وبلاگ را در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت مؤثر می دانید؟
ذکر روزهای هفته آیه قرآن تصادفی
روزشمار غدیر

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


زلال مثل شهید ،
 غریب مثل مجتبی

به قلم دکتر کوروش هادیان


منبع :http://nabonik.blogfa.com/


ادامه مطلب

حدود یك‌ماه تا سالگرد عملیات كربلای چهار مانده است،

از جمله نیروهایی كه به‌معنای حقیقی كلمه نقشی مؤثر و تعیین‌كننده در این عملیات ایفا كردند، رزمندگان تیپ 57 ابوالفضل(علیه‌السلام) و گردان محبّین شهرستان كوهدشت بودند.

هیچ‌وقت فراموش نمی‌كنم آن غروب بسیار دلگیر و اندوه‌بار شلمچه را كه پس از چند ماه تلاش برای فراهم كردن مقدمات و تحمل سختی‌ و امیدواری و شور و شوق، خبر شكست عملیات را دادند. تلخی این خبر زمانی بیش‌تر شد كه خبر شهادت جمعی از همرزمان به‌ویژه شخصیت عزیز و فرهیخته مجتبی آدینه‌وند، تمام خستگی چندین ماهه را به جسم و جان ما كوبید و اندوه ما را دوچندان كرد.

امروز كه حدود 28 سال از آن روزهای سرشار از حادثه و حماسه می‌گذرد، اگر از ما بپرسند كه برای زنده نگه داشتن خاطره‌ی آن فداكاری‌های كم‌نظیر چه كرده‌اید، شاید ناچار شویم از شرمندگی سر به‌زیر افكنیم و زیر لب بگوییم: هیچ !

در برابر عظمت شخصیت و ایثار رزمندگان و شهیدان، واقعاً هیچ كاری نكرده‌ایم!

به‌راستی چه كسی یا كسانی یا نهاد و دستگاه و اداره‌ای باید پاسخ‌گو و عذرخواه از تأخیر ده‌ها ساله در انتشار سرگذشت و معرفی شهیدان باشد؟

این بنده‌ی حقیر به‌نوبه‌ی خود به كوتاهی خویش اعتراف كرده و از درگاه الهی به‌خاطر غفلت از انجام تكلیف و از محضر همه‌ی شهیدان بزرگوار به‌سبب تقصیر در ادای وظیفه‌ی اخلاقی و دینی و ملی درخواست بخشش دارد.

امروز و در هجوم بی‌امان و بی‌رحم دنیای كفر و شرك و فساد و در حالی كه از زمین و زمان سنگ فتنه و فریب می‌بارد و گاه بی‌مسئولیتی و بی‌انضباطی برخی مسئولان و مدعیان، دشواری‌ها را دوچندان می‌كند و در حالی‌كه نسل جوان این سرزمین تشنه‌ی دریافت میراث ناب اخلاقی و معرفتی شهیدان است، هر رفتار و توجیهی، با هر نیتی، موجب ایجاد مانع و بروز تأخیر در مسیر نشر و ترویج یاد شهیدان شود، قطعاً ملاحظه‌ای غیرخدایی است.

چند سالی است كه به همت گروهی از همرزمان شهیدان و عده‌ای از فرزندان نسل امروز كه پیام شهیدان را به‌زیبایی و ظرافت دریافته‌اند، گروهی گرد هم آمده‌اند و در تلاش‌اند تا گامی هر چند كوچك در این راه بردارند و اندكی از شرمساری ما نزد شهیدان بكاهند.

اینك و در آستانه‌ی بیست‌وهشتمین سالگرد شهادت شهید بزرگوار مجتبی آدینه‌وند، امیدواریم هرگاه موانع پیدا و پنهان، بیش از این موجب تأخیر نشود، به‌فضل الهی كتاب زندگی‌نامه‌ی آن عزیز تقدیم همه‌ی شیفتگان فرهنگ ایثار و دفاع مقدس شود.

از خدا خواسته‌ایم كه نیت ما را در این راه تنها جلب رضایت الهی و این گام كوچك را مقدمه‌ای برای برداشتن گام‌های بزرگ‌تر و پرداختن به سرگذشت دیگر شهیدان عزیز كه سرمایه‌ها و ذخیره‌های ارزش‌مند این ملت به‌شمار می‌روند، قرار دهد.

باشد كه عنایت شهیدان كه از نگاه ما ستارگان درخشان و ناظر و آگاه به احوال ما هستند، راه‌گشایی كند.

باشد كه در مكتب شهیدان، گوشه‌ای از خصلت‌های نیكوی آنان را چون درسی ماندگار بیاموزیم.

شهیدان، صاف بودند و زلال !

باشد كه انتشار و عرضه‌ی كتاب زندگی‌ مجتبی، گوشه‌هایی از منش و روش آن بزرگوار را بشناساند و اندكی از غربت آن عزیز در میان نسل دیروز و امروز بكاهد.

مجتبی هم‌چنان در میان ما غریب است!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جنگ دفاع مقدس
امکانات جانبی

سردار شهید اسدمراد بالنگ

 
 
بالای صفحه