تبلیغات
گردان محبین - بیاد شهید والامقام محمد مراد گراوند
 
گردان محبین
سلام خدا برشهیدان ،سلام خدا بر مجاهدان راه حق ، سلام خدا برآن کسانیکه آن حماسه وشور را آفریدند.
درباره وبلاگ


گردان محبین یکی از گردان های تی 57 حضرت ابوالفضل بود.که درطی 8 سال دفاع مقدس همواره از گردان های خط شکن بود.
گردان محبین اولین گردان رزمی شهر کوهدشت است که در سالهای اول جنگ تحمیلی تشکیل شد . این گردان در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه حضور داشت و با توجه به وضعیت عملیات خسارت سنگینی را متحمل شد . گردان محبین در ادامه تقریباً در بیشتر عملیاتها حضور داشت از اولین فرماندهان آن می توان به برادر مهندس رضامند ، برادر حاج مرادعلی محمدی ، شهید والامقام علیمردان آزادبخت، شهید والامقام فیروز سرتیپ نیا ، شهید والامقام حمیدرضا ابراهیمی ،شهید والامقام مروت طرهانی و شهید والامقام علی محمد کوشکی اشاره کرد .و درادامه جانباز سرافرازحاج سیروس لرستانی و برادر حمید آزادی فرماندهی این گردان را بعهده داشتند .
این گردان در عملیات کربلای چهار به فرماندهی شهید والامقام علیمردان آزادبخت چنان عمل کرد که موجب حیرت فرماندهان لشکر شده و باور نداشتند که گردان حتی علاوه بر مناطق مشخص شده ، مناطق دیگری را نیز فتح کرده است .

گردان محبین در عملیات کربلای پنج نیز با رشادت فرماندهی چون شهید والامقام علیمردان آزادبخت ، شهید والامقام علی محمد کوشکی ، شهید والامقام مروت طرهانی با وجود تحمل تلفات سنگین برگی از تاریخ جنگ تحمیلی را در شلمچه به یادگار گذاشت .

از افتخارات این گردان حضور دیگر هم استانی هایمان در این گردان بود که به درجه رفیع شهادت نائل گشته اند که نمونه آن می توان به شهید والامقام جلال ابراهیمی ( از شهر دورود) و شهید والامقام حشمت الله قلی ( از شهر الیگودرز ) اشاره کرد .

گردان محبین علاوه بر مناطق جنوب در مناطق غرب نیز چنان درخشید که همواره از فاتحان شناخته شده بود . در عملیات والفجر ۹ با تصرف ارتفاعات مهم و استراتژیک منطقه شرق و شمال شرق شهر سلیمانیه ، عملیات حاج عمران آزاد ساری حلبچه و.... برگی دیگر در تاریخ عملیاتهای انجام شده در جنگ تحمیلی آفرید .

گردان محبین در سالهای ۶۶ و ۶۷ با حضور در مناطق عملیاتی غرب بطور ثابت ، توانست با شرکت در عملیاتهای همچون نصر ۴ ( آزاد سازی شهر ماؤوت) ، بیت المقدس ۲ و آزاد سازی ارتفاعات مهم و استراتژیک گرده رش ، قمیش، گوجار و …. توانست بعنوان یک گردان عملیاتی جایگاه خود را در جنگ تحمیلی نشان دهد .

در میان رزمندگان غیور شهر کوهدشت رزمنده ای وجود ندارد که روزها ، ماهها و سالهایی را در این گردان خدمت نکرده باشد . تقریباً اکثر شهدای کوهدشت در این گردان حضور داشته و این گردان افتخار آن را دارد که رزمندگانی که نمونه آنان در تاریخ اسلام بی نظیر بوده را داشته است ، شهدایی همچون شهید والامقام مجتبی آدینه وند ، شهید والامقام دکتر محمد علیم عباسی ، شهید والامقام دکتر اسماعیل هادیان ، شهید والامقام حمید رضا محمدی،شهید والامقام پرویز یرویز پور، و همه شهدای والامقام شهرمان لحظاتی از عمر شریفشان را در این گردان حضور داشته اند .

در خشکسالی مردانگی وخزان صداقت ، یاد بزرگمردان صادقی بخیر که اگر آنان را به چشم خویش ندیده بودیم ، راستی ، درستی و فداکاری را افسانه می پنداشتیم .

مدیر وبلاگ : م . ق
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
تاچه میزان مطالب وبلاگ را در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت مؤثر می دانید؟
ذکر روزهای هفته آیه قرآن تصادفی
روزشمار غدیر

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب 


خاطره از دکتر کورش هادیان بمناسبت سالگرد شهادت شهید والامقام محمد مراد گراوند


سه روز از آغاز عملیات بزرگ و بی‌مانند كربلای 5 می‌گذشت، در این سه روز حجم عملیات و آتش خودی و دشمن، بسیار گسترده و تعداد زخمی‌ها و شهدا بالا بود. هر لحظه چشم به‌راه شنیدن خبر تازه‌ای از پیشروی یا عقب‌نشینی نیروهای خودی یا دشمن و جراحت و شهادت دوستان و همرزمان بودیم.روز 22 دی‌ماه 1365، بعدازظهر بود، داخل اتاقی از یك ساختمان نیمه‌ویران در نزدیكی شلمچه در جمع هفت هشت نفری كه خدمه‌ی یك قبضه‌ی مینی‌كاتیوشا بودیم، نشسته بودیم انار می‌خوردیم، یكی از دوستان وارد شد، یك لحظه اندوه و آشفتگی را در چهره‌اش دیدم، نگران بود، كنار یكی از بچه‌ها نشست و در گوش او چیزی گفت، زمزمه و همهمه در اتاق پیچید. گویی كسی نمی‌خواست یا نمی‌توانست خبری را كه شنیده با صدای بلند به‌دیگران بگوید، در نهایت یكی از بچه‌ها با صدایی لرزان و گرفته تنها توانست بگوید:

محمدمراد            !

و من یكه خوردم و شوكه شدم!

بی‌اغراق، احساس می‌كردم دنیا روی سرم خراب شده!

مدتی گذشت تا به‌خود بیایم، بلند شدم و در میان سكوت سنگین و غمگین دوستان، رفتم داخل حیاط، گوشه‌ای كنار دیوار نیمه‌خراب و پر از آثار تیر و تركش، كز كردم و به‌دیوار تكیه دادم، صدای توپ و ضدهوایی و غرش هواپیما لحظه‌ای قطع نمی‌شد.

جایی و فرصتی برای اشك ریختن و گریه و زاری نبود، من مسئول یك قبضه‌ی مینی‌كاتیوشا بودم و یكی دو ساعت دیگر باید حركت می‌كردیم و به‌نیروهای عملیات اضافه می‌شدیم.

روحیه‌ی خود و هفت نفری را كه روی قبضه كار می‌كردند باید حفظ و تقویت می‌كردم. در شرایط عادی چنین كاری و به‌دوش كشیدن بار این مصیبت و مسئولیت،‌سنگین و كشنده است اما در آن اوضاع و احوال با همه‌ی وجود احساس می‌كردیم كه لطف خدا و یاری او تحمل و ظرفیت ما را به‌گونه‌ای بالا برده تا بتوانیم در برابر اندوه كمرشكن از دست دادن بهترین دوستان و عزیزان تاب بیاوریم و با روحیه‌ای قوی به نبرد با دشمنی كه ما را ضعیف و شكست‌خورده می‌خواست و از زمین و زمان بر سر ما آتش می‌بارید، ادامه دهیم.

هرگز فراموش نمی‌كنم پیش از عملیات كربلای 5 و پس از انجام ناموفق عملیات كربلای 4 چند روزی به‌مرخصی رفتیم. محمدمراد به‌مرخصی نیامد و به‌خاطر مسئولیت و وظایف مهم و فراوانی كه داشت، در منطقه ماند.

اخلاق و رفتار و حتی ظاهر و چهره‌اش به‌گونه‌ای آشكار تغییر كرده و خبر از اتفاقی می‌داد كه برای ما مصیبت و برای او پرواز و عروج تا ابدیت بود. پیش از این هم محمدمراد همیشه خوش‌اخلاق و اهل خنده و شادی در جمع دوستان بود. اما آن روزها آرامش و نورانیت عجیبی در رفتار و چهره‌اش موج می‌زد و این را به‌روشنی احساس می‌كردیم. حتی زمانی كه به‌مرخصی رفتم و یكی از دوستان احوال محمدمراد را پرسید، تقریباً با اطمینان پاسخ دادم:

محمدمراد هم به‌زودی از میان ما می‌رود!

از مرخصی كه برگشتم روز 18 یا 19 دی‌ماه 1365 بود كه محمدمراد را دیدم، آرام و قرار نداشت با هیجان فراوان و به‌لهجه‌ی شیرین لكی گفت:

ِقرار بی ایمشه‌و قی بجری

یعنی قرار بود امشب عملیات آغاز شود.

من تعجب كردم و پرسیدم چطور بدون مقدمه و آمادگی؟

گفت اتفاقاً از این نظر كه عراق انتظار حمله‌ را ندارد، موقعیت مناسبی است.

گمان می‌كنم این آخرین دیدار من با محمدمراد بود. َ

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:14 ب.ظ
Hi there, You have done an incredible job. I'll certainly digg it and personally suggest to my friends.
I am confident they will be benefited from this web site.
شنبه 25 شهریور 1396 11:01 ب.ظ
Hi there everyone, it's my first pay a quick visit
at this website, and paragraph is actually fruitful designed for me, keep up posting these articles.
چهارشنبه 4 مرداد 1391 05:34 ب.ظ
باسلام
وبلاگ شما رو بازدید کردم خیلی عالی بود بخصوص صدای زیبای آهنگران.موفق باشید.
لطفا در صورت امکان عکس شهدا را هم بگذارید.
یکشنبه 20 فروردین 1391 05:00 ق.ظ
با سلام خدمت سرور ارجمند محمود آقا
ضمن تشکر و سپاس از لطف و بزرگواری شما به اطلاع میرسانم که شهید گراوند در زادگاهش روستای کلسرخ واقع در بخش طرهان دفن شده و با عرض تاسف و تالم و لطف و عنایت خدمتگزاران پر ادعای عدالتخواه دولت عدالت گستر و مهرپرور در پی طرح ساماندهی گلزار شهداء متاسفانه آرمگاه این شهید والامقام مدت 3 سال است که همچنان نیمه کاره رها شده و این حقانیت مظلومیت و گمنامی شهید گراوند را
اثبات میکند
جالب اینجاست که در این 3 سال بیش از 300 بار نامه نگاری و مراجعه به بنیاد شهید کوهدشت و مرکز استان ارستان و تهران ولی نه گوش شنوایی هست و نه چشم بینایی که زخم چندین ساله را مرحمی نهد همش وعدهای دروغ متظاهران عوامفریب ریاکار خائن که دیگر جز خون دلخوردن وتحمل باصبر و توکل خدا و طلب ظهور وحضور بزرگمردی از تبار محمد (ص) مهدی موعود تنها عدالت آور و یار ویاور مظلومان و محرومان را چاره ای نیست
اللهم عجل لولیک الفرج
شنبه 27 اسفند 1390 07:51 ب.ظ
مظومیت شهید گراوند همین بس که در
تنهایی وغربت در روستای پای آسیان به گگمنامی دفن شده و مارا نظاره می- کند گمنام بودن متعلق به مردان بزرگ است
دوشنبه 1 اسفند 1390 09:19 ب.ظ
با سلام و خداقوت محضر سروریزرگوار
عکسی که در یادواره شهداء بسیجی مشاهده کردید برادرم بنام ابوذر دانشجوی رشته حقوق دانشگاه خرم آباد میباشد
در مورد نظرات در سایت میرملاس هم بعضی جاها نیاز هست که بگم و بعضی هم جنبه شوخی و سرگمی با همشهریان گرامی.
به هرجهت ازلطف حضرتعالی سپاسگزارم
موفق باشید یا علی مدد
سه شنبه 25 بهمن 1390 02:44 ق.ظ
سلام . ناگفته بسیاردارد ازاو بخواهید بگویندکه چگونه امام یعنی رهبرو ولیشانرا در قضیه مک فارلین دور زدند.از پیل وبیلشان در آن نامه کذایی بیشتر بگویند.حق با شماست ناگفته بسیار دارند وباید در مقالی مفصل ذکرشان نه از زبان او که درکلام فرزندان خمینی جستجو کرد
شنبه 1 بهمن 1390 01:27 ق.ظ
سلام .دکتر کورش میشه تماسی بگیری 09122931476 سرتیپ نیا
پنجشنبه 29 دی 1390 11:27 ب.ظ
با سلام و خداقوت خدمت سرور ارجمند یادگار و وفادار به شهداء مبارز خستگی ناپذیر بزرگمرد پرافتخار جناب آقای قبادی از دوستان و همرزمان متعهد و مخلص و صادق شهید گراوند.
ضمن تقدیر و تشکر از بزرگواریتان جهت درج مطلب فوق
دوام توفیقات حضرتعالی را از خداوند منان خواستاریم
سلامت سربلند و سعادتمند باشید
یا علی مدد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جنگ دفاع مقدس
امکانات جانبی

سردار شهید اسدمراد بالنگ

 
 
بالای صفحه