تبلیغات
گردان محبین - شهید والامقام مجتبی آدینه وند به قلم جناب آقای دکتر سنگری
 
گردان محبین
سلام خدا برشهیدان ،سلام خدا بر مجاهدان راه حق ، سلام خدا برآن کسانیکه آن حماسه وشور را آفریدند.
درباره وبلاگ


گردان محبین یکی از گردان های تی 57 حضرت ابوالفضل بود.که درطی 8 سال دفاع مقدس همواره از گردان های خط شکن بود.
گردان محبین اولین گردان رزمی شهر کوهدشت است که در سالهای اول جنگ تحمیلی تشکیل شد . این گردان در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه حضور داشت و با توجه به وضعیت عملیات خسارت سنگینی را متحمل شد . گردان محبین در ادامه تقریباً در بیشتر عملیاتها حضور داشت از اولین فرماندهان آن می توان به برادر مهندس رضامند ، برادر حاج مرادعلی محمدی ، شهید والامقام علیمردان آزادبخت، شهید والامقام فیروز سرتیپ نیا ، شهید والامقام حمیدرضا ابراهیمی ،شهید والامقام مروت طرهانی و شهید والامقام علی محمد کوشکی اشاره کرد .و درادامه جانباز سرافرازحاج سیروس لرستانی و برادر حمید آزادی فرماندهی این گردان را بعهده داشتند .
این گردان در عملیات کربلای چهار به فرماندهی شهید والامقام علیمردان آزادبخت چنان عمل کرد که موجب حیرت فرماندهان لشکر شده و باور نداشتند که گردان حتی علاوه بر مناطق مشخص شده ، مناطق دیگری را نیز فتح کرده است .

گردان محبین در عملیات کربلای پنج نیز با رشادت فرماندهی چون شهید والامقام علیمردان آزادبخت ، شهید والامقام علی محمد کوشکی ، شهید والامقام مروت طرهانی با وجود تحمل تلفات سنگین برگی از تاریخ جنگ تحمیلی را در شلمچه به یادگار گذاشت .

از افتخارات این گردان حضور دیگر هم استانی هایمان در این گردان بود که به درجه رفیع شهادت نائل گشته اند که نمونه آن می توان به شهید والامقام جلال ابراهیمی ( از شهر دورود) و شهید والامقام حشمت الله قلی ( از شهر الیگودرز ) اشاره کرد .

گردان محبین علاوه بر مناطق جنوب در مناطق غرب نیز چنان درخشید که همواره از فاتحان شناخته شده بود . در عملیات والفجر ۹ با تصرف ارتفاعات مهم و استراتژیک منطقه شرق و شمال شرق شهر سلیمانیه ، عملیات حاج عمران آزاد ساری حلبچه و.... برگی دیگر در تاریخ عملیاتهای انجام شده در جنگ تحمیلی آفرید .

گردان محبین در سالهای ۶۶ و ۶۷ با حضور در مناطق عملیاتی غرب بطور ثابت ، توانست با شرکت در عملیاتهای همچون نصر ۴ ( آزاد سازی شهر ماؤوت) ، بیت المقدس ۲ و آزاد سازی ارتفاعات مهم و استراتژیک گرده رش ، قمیش، گوجار و …. توانست بعنوان یک گردان عملیاتی جایگاه خود را در جنگ تحمیلی نشان دهد .

در میان رزمندگان غیور شهر کوهدشت رزمنده ای وجود ندارد که روزها ، ماهها و سالهایی را در این گردان خدمت نکرده باشد . تقریباً اکثر شهدای کوهدشت در این گردان حضور داشته و این گردان افتخار آن را دارد که رزمندگانی که نمونه آنان در تاریخ اسلام بی نظیر بوده را داشته است ، شهدایی همچون شهید والامقام مجتبی آدینه وند ، شهید والامقام دکتر محمد علیم عباسی ، شهید والامقام دکتر اسماعیل هادیان ، شهید والامقام حمید رضا محمدی،شهید والامقام پرویز یرویز پور، و همه شهدای والامقام شهرمان لحظاتی از عمر شریفشان را در این گردان حضور داشته اند .

در خشکسالی مردانگی وخزان صداقت ، یاد بزرگمردان صادقی بخیر که اگر آنان را به چشم خویش ندیده بودیم ، راستی ، درستی و فداکاری را افسانه می پنداشتیم .

مدیر وبلاگ : م . ق
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
تاچه میزان مطالب وبلاگ را در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت مؤثر می دانید؟
ذکر روزهای هفته آیه قرآن تصادفی
روزشمار غدیر

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


شهید والامقام مجتبی آدینه وندبه قلم
جناب آقای دکتر سنگری


دکتر سنگری در دیدار با رهبر معظم انقلاب
منبع:http://yadenikan.blogfa.com/

بسم الله الرحمن الرحیم

والذین قتلوا فی سبیل الله سیهدیهم و یصلح بالهم

باز سخن از شهید است، مهاجر سرخ سینه باغ ملكوت و آرمیده در خلوت بزم دوست، پاكبازی كه در عرصه سرخ میدان، مطمئن و آرام ، بضاعت جان در كف گرفت و صمیمانه و مخلصانه به پیشگاه محبوب تقدیم داشت و فوز بزرگ همراهی قافله سرخ عاشورا را یافت.

 شهید ، سرمست از جام گوارای عشق ، بی تاب و بی قرار ، بند همه تعلقات می گسلد و در انبوه وسوسه های شیطانی و كششهای ارزش شكن زندگی، بركشتی عشق و خلوص در امواج خون شنا می كند و سرانجام به ساحل امن وصال و آرامش و حضور بار می یابد و از آنسوی پرده های غیبت، سالكان طریق خویش و یاران و همراهان و خانواده اش را مخاطب می سازد كه ای یاران! اینك در گلزارهای بهشت ، در كنار چشمه ساران رحمت و رافت پروردگار، در میان شهیدان و صالحان و اولیاء و انبیاء قرار گرفته ام " یالیت قومی یعلمون بما غفرلی ربی و جعلنی من المكرمین: كاش قوم من می دانستند كه من كجایم و چگونه پروردگارم مرا غرق لطف و رحمت خویش قرار داده و مرا میان كریمان و بزرگان جای داده است .

شهید حلاوت آخرت را به قیمت رنج كوتاه دنیا و به جهان خریدن زخم گلوله ها می یابد و برآنان كه در اسارت زنجیر هوی وهوس و زندگی كوتاه و گذرای دنیا، دست وپا می زنند بیدارباش و هشدار می دهد

علی (ع) این اسطوره ایثار و فداركاری و شهادت ، مردی كه در تمامی عمر در انتظار وتب شهادت می سوخت در بازار بصره اشك ریزان مردمی را كه غافل از آخرت، در تكاپوی دنیا به هر سو می دویدند مخاطب ساخته و می فرماید: " یا عبیدالدنیا و عمال اهلها اذا كنتم بالنهار تحلفون و باللیل فی فراشكم تنامون و فی خلال ذلك عن الاخره تغفلون فمتی تجهزون الزاد و تفكرون فی المعاد" ای بندگان دنیا! و ای خدمتگزاران جهان گذارا ! شما كه روزها سرگرم معامله و سوگند خوردن و شبها با بی خبری دربسترخواب فرو می رویدودربین شب و روزاز آخرت غافلید، پس چه وقت خود را برای سفری كه درپیش دارید مجهز نموده وبرای آن توشه برمی دارید و به فكر می افتید؟!

شهید با آگاهی بر غروب تردید ناپذیر عمر، سرمایه بزرگ خویش یعنی جان را خالصانه و ایثارگرانه به میدان می آورد و دامهای تشویش و تردید و وسوسه را كه شیطان فرا راه جاده حركت انسان می گسترد با تیغ تیز ایمان و بیداری و هوشیاری در هم می ریزد و آنگاه چشم برخدا و پشت بر دنیا، با سیمای گلگون، لبانی مترنم به ذكر او، خندان ، سبك و رها در افق پاك و روشن وصال پر می گشاید، پرده ها از مقابل چشمانش پس می رود و آنگاه " ویدخلهم الجنة عرفها  لهم" آنان را به بهشتی كه قبلاً در لحظه شهادت شناسانده و نشان داده بودند وارد می كنند و چه فوز و سعادت عظیمی !

اینک شهید رفته است و ما مانده ایم و راهی نیمه تمام ، استقامت باید وصبر ، ثبات و استواری ، ایمان و خلوص و تقوی و همگامی با همان كسی كه در خط خط وصیت این عزیزان به او سفارش شده ، یعنی استمرار امامت و ولایت ، هرگز مباد غفلت بر قلبمان نشیند و پرده بی خبری بر چشمانمان افتد، سستی و یاس و فتور به زندگیمان راه یابد.

 مجتبی حنجر خونبارش را به همه تاریخ مخاطب ساخته و هل من ناصرمی گوید، بكوش تا لبیك گویش تو باشی.

گل یادش همواره شکفته تر وطریق خونبارش پر رهروتر   ( دکتر محمدرضا سنگری )

 

در رثاء شهید مجتبی آدینه وند      

بـال خـون در افـق  وصل گشودی، رفتی            جـان رهـا از قفس خـاک  نمـودی، رفتـی

در دلـت شعله شب سـوز  کـدام آتش  بود         کــه   سحـر  نغمه پـرواز سـرودی، رفتـی

چشم بستی ز سراب تهی و  خـالـی  خاک        بـر  کـویـر دل مـا چشمه گشـودی ، رفتی

خواب از چشم وقرارازدل وجانت  بردی               شستی ازچشمان ماخواب وخمودی، رفتی

آیـه سبـز سخـا سـرخـی  ایثـار تـو  بـود             دادی در گـوش عـطش مـژده رودی، رفتی

رنگها در نـگهت حـالـت  بیـرنگی  داشت            رسته از وسـوسـه بـود،  تـو بـودی ، رفتـی

تـا کـه بـی پرده رخ دوست  بـرابـر  بینی             خــاک تــن  ز آینـه  دیـده زدودی، رفتـی

مـا در ایـن معـرکه سرگشته چوگان  تنیم           گـوی سبقت تو دراین عرصه ربودی، رفتی

«مجتبی عشق امانی به توآن لحظه نداد         کـه رکـوعـت بـرسـانـی به سجودی،رفتی»

از پـس پـرده خـون نقش لبـت ، لبخنـدی             دادی  بر  خـون  خـدا  گـرم درودی،رفتی

دیر ماندیم به حسرت همه در ظلمت خاک          خوش به حالت تو ازاین شام بزودی رفتی

  (دکتر محمدرضا سنگری)

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 30 اردیبهشت 1396 08:22 ب.ظ
I visited multiple web sites however the audio quality for audio songs current at this website is genuinely superb.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:14 ق.ظ
After looking over a handful of the blog articles on your blog, I honestly appreciate your technique of blogging.
I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know how you feel.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 04:29 ق.ظ
Can I just say what a relief to find a person that truly understands what they're talking about
on the internet. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important.
A lot more people really need to look at this and understand this side of your story.
I was surprised that you are not more popular since you certainly have
the gift.
سه شنبه 24 بهمن 1391 02:26 ب.ظ
آقای دکتر سنگری از چهره های نام آشنا وبا اخلاص در حوزه ادبیات دفاع مقدس هستند . تلاش کنیم از او بیشتر بدانیم .
در ضمن ممنون از نقل دست نوشته این استاد بی ادعا .